حاميان مالي جامعه دامپزشكي حيوانات كوچك

(ISAVA)

Overview

Iranian Small animal Veterinary Association (ISAVA) founded in 2005 with the accreditation of government’s Interior ministry. The main purposes of this non-governmental organization is to establish a better relationship between small animal practitioners, improving the quality of companion animal medicine, and playing an effective role in facing the issues and problems of this field of veterinary practice

We have over 200 members by the end of 2014 and we are a member of the international community of small animal association called World Small Animal Veterinary Association (WSAVA) with the web address of www.wsava.org . Our registration information in this International community can be observed in www.wsava.org/association/isava

Board meetings are held on a monthly basis to review the issues of the community members, pet clinics and hospitals, pharmacies and other related companies

آمار بازدید سایت

كاربران آنلاين
بازدید امروز
بازديد ديروز
بازديد هفته گذشته
بازديد ماه گذشته
بازدید کل
بیشترین بازدید

پوستر

  • سومین سمینار قلب در دام های کوچک||||5093||||پوستر کنگره ها

لطفا ثبت نام کنید

از تمامی اعضا و همکاران محترم صمیمانه تقاضا می شود جهت بروز رسانی اطلاعات در سامانه جدید جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک ، فرم ثبت نام را پر کرده و شماره عضویت جدید را دریافت فرمایید.
با تشکر فراوان


 *    فرم ثبت نام    *

تبلیغات----------------------------

توصیه های جامعه جهانی حیوانات کوچک به صاحبان حیوانات خانگی

"شواهدی مبنی بر انتقال کووید 19 از حیوان وجود ندارد "

 

جامعه جهانی حیوانات کوچک (WSAVA)   به دنبال انتشار خبر مثبت شدن تست کووید 19 یک سگ در هنگ کنگ که پس از قرنطینه شدن مرده است، مطالب زیر در این خصوص را در اختیار همگان قرار می دهد. این سگ بعد از دو هفته از قرنطینه خارج شده بود و از نظر تست ویروس منفی بود.

این سگ 17 ساله و از نژاد پومرانین بود و علایم مرتبط با این بیماری را نداشت. اما مشکلات قلبی و کلیوی غیر مرتبط با کووید 19 داشت و گفته می شود به دلیل سن بالا و این مشکلات در سلامتی و همچنین استرس ناشی از قرنطینه شدن و جدا شدن از محیطی که قبلا در آن زندگی می کرده، مرده است. WSAVA تأیید می کند که هیچ شواهدی مبنی بر اینکه سگ به کووید 19 مبتلا شده باشد و یا ویروس عامل بیماری را به حیوان دیگر یا انسان منتقل نماید وجود ندارد.

در 19 مارچ سازمان کشاورزی، آبزیان و حفاظت در هنگ کنگ اعلام کرد یک سگ نژاد ژرمن شفرد از نظر کووید 19 مثبت شده است. سگ بعد از تأیید تست صاحبش از نظر کووید 19 قرطینه شد. سگ علایم بیماری را نشان نمی داد. سگ دیگر در همان محل زندگی از نظر کووید 19 منفی بود. او نیز علایم بیماری نداشت ولی قرنطینه گشت. در طول قرنطینه نیز این سگ مورد آزمایش قرار می گیرد.

طبق گفته رییس جامعه جهانی حیوانات کوچک دکتر شین رایان هنوز اطلاعات زیادی در مورد کووید 19  در دسترس نیست، اما آنچه مطمئنا می دانیم این است که سگ پومرانین به دلیل آلودگی به ویروس کووید 19  نمرده و سگ دوم نیز علایم بیماری را نشان نمی دهد و شواهدی دال بر انتقال بیماری از سگ یا سایر حیوانات خانگی به انسان و سایر حیوانات وجود ندارد. شواهد موجود قویا نشان می دهد که انسان از طریق حیوانات به کووید 19 مبتلا نمی شود.

اولویت جامعه جهانی حیوانات کوچک حمایت از اعضای دامپزشک که مسئول حفظ سلامت حیوانات خانگی در کل جهان هستند، می باشد و به صاحبان حیوانات خانگی اعلام می کند که نیازی به ترس در این خصوص نمی باشد و در عوض مانند قبل از حیوانات خود مراقبت نمایند و از همراهی آنها لذت ببرند. در مواقع سختی مانند آنچه این روزها با آن مواجه شده ایم، حیوانات خانگی به عنوان همراه نقش مثبتی در ایجاد آرامش در زمان تنهایی و قرنطینه ایفا می کنند.

کمیته علمی و سلامت واحد جامعه جهانی حیوانات کوچک با همکاری یکدیگر مطالبی را به عنوان راهنمایی ارائه کرده اند.

-         در زمانیکه افراد خود را قرنطینه کرده اند، حیوانات خود را همراه با خود نگه دارند.

-         اقدامات بهداشتی مانند شستشوی دستها بعد از تماس با حیوان خانگی را رعایت نمایند.

-         در مواردیکه لازم است در بیمارستان بستری شوند شرایط مراقبت از حیوان در خانه را با کمک سایر دوستان و اعضای خانواده هماهنگ کنند.

-         اگر نگرانی یا سوالی دارند حتما با دامپزشک تماس بگیرند.

در 13 مارچ، آزمایشگاه IDEXX ، که نرم افزار و وسایل تشخیصی دامپزشکی را در سطح جهانی تأمین می نماید، اعلام کرد که با بررسی هزاران نمونه خون سگ و گربه در زمان راه اندازی تست کووید 19برای حیوانات، هیچ نمونه مثبتی مورد تشخیص قرار نگرفت.

در ادامه دکتر رایان نسبت به دریافت گزارشاتی مبنی بر اینکه تعدادی از حیوانات خانگی رها یا کشته شده یا به پناهگاه فرستاده شدند به دلیل اینکه صاحبان آنها ترس داشته اند که  این حیوانات ناقل بیماری باشند، ابراز نگرانی می نماید و اظهار می کند که علاوه بر اینکه این اقدامات مغایر با رفاه حیوان می باشد، این افراد از موهبت همراهی با حیوان خود در شرایطی که نمی توانند با سایر افراد جامعه در تماس باشند، محروم می شوند.

لطفا در این زمینه به دامپزشکان مراجعه نموده و از راهنمایی های آنها بهره ببرید و از نکات ارائه شده توسط جامعه جهانی حیوانات کوچک پیروی کنید.

در جامعه جهانی حیوانات کوچک بیش از  200 هزار عضو در قالب 113 جامعه در سطح جهانی وجود دارد. فعالیت های اصلی جامعه جهانی حیوانات کوچک شامل ارائه دستورالعمل در خصوص مدیریت درد، تغذیه و واکسیناسیون می گردد.


مترجم: دکتر نرگس خرمی
متخصص بیماری های داخلی دام کوچک